KONKURSY

 

 

KONKURS WIEDZY O ZBIGNIEWIE HERBERCIE

Już po raz piętnasty w dniu 17 marca 2017 roku z okazji Dnia Patrona zorganizowano Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Zbigniewa Herberta. Nad jego przebiegiem czuwała komisja w składzie: pani wicedyrektor Ilona Królak, pani Agnieszka Mańczak-Rapczyńska i pani Monika Zielińska, która jest pomysłodawczynią całego cyklu konkursów.

W tym roku przewodnikiem po świecie Zbigniewa Herberta był Pan Cogito stanowiący drugie „ja” poety. Wiersze z jego udziałem stały się inspiracją do kolejnych konkurencji. Uczestniczki konkursu musiały miedzy innymi rozszyfrować zapiski z kalendarza naszego patrona, wskazać przyjaciół, którym zadedykował on swoje utwory albo wykazać się znajomością miejsc, jakie fascynowały poetę. Dziewczęta wspierała zgromadzona w auli publiczność, która z ogromnym zainteresowaniem śledziła ich zmagania, nagradzając poprawne odpowiedzi brawami.

Największą wiedzę zaprezentowała Marta Łyskawa z klasy 3B, drugie miejsce zajęła Kinga Kiełbasa z klasy 2D, trzecie Natalia Ratajczak z klasy 1A, natomiast wyróżnienia otrzymały Małgorzata Grześkowiak z klasy 2B i Agnieszka Kubicka z klasy 1C.

 

 


 

KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

 W dniu 01 marca 2017 roku w budynku Gimnazjum w Żerkowie odbyły się miejsko - gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”, którego celem jest popularyzacja przepisów przeciwpożarowych i zagadnień z zakresu ochrony ludności, bezpieczeństwa publicznego oraz poszerzenie wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedlekarskiej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Żerkowie przy współudziale Gimnazjum Żerków, Gminy Żerków, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żerków oraz Fundacji Zerknij Tu.

Konkurs rozgrywany był w trzech grupach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Laureatami konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych, którzy zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych zostali:
     - 1 miejsce - Aleksandra Makowiecka z klasy 1A,
     - 2 miejsce - Sybilla Królak z klasy 3A,
     - 3 miejsce - Aleksandra Antoniewicz z klasy 3E i Jakub Kujawa z klasy 3C.

 

 


 

KONKURS CHEMICZNY

 W dniu 22 lutego 2017 roku odbyły się XIV Powiatowe Zawody Chemiczne, których organizatorem było Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie. Nasze gimnazjum reprezentowało dwóch uczniów należących do kółka chemicznego wraz z opiekunem panem Witoldem Bożejewiczem.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali arkusze zadań obejmujące wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego z chemii na poziomie rozszerzonym. Ostatecznie Łukasz Kucharczyk z klasy 3A zajął czwarte miejsce, natomiast Michał Grześkowiak z klasy 3B uplasował się na wysokim, drugim miejscu.

 

 


 

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 21 grudnia 2016 roku Samorząd Uczniowski wraz z panią Barbarą Piekarską zorganizował kolejną edycję Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W zmaganiach wokalnych udział wzięło 16 uczestników, wśród których znalazło się czterech solistów i pięć grup klasowych.

Laureatami konkursu zostali:
     - 1 miejsce - Sybilla Królak z klasy 3A,
     - 2 miejsce - Amelia Kasprzak z klasy 1B,
     - 3 miejsce - Samanta Jędrzejczak z klasy 1A.

Jury konkursu przyznało dodatkowo wyróżnienie dla uczennic z klasy 2A oraz 2C.

 

 


 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY "KRĄG"

 

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Krąg" wzięło udział jedenastu uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunem panem Robertem Rogackim.

Uczestnicy mieli do 09 grudnia 2016 roku opracować album zatytułowany „Przewodnik historyczny po Polsce - miejsca, które warto odwiedzić”, w którym przedstawili całe spektrum polskich zabytków, od najpopularniejszych po znane tylko lokalnej społeczności.

Spektakularny sukces odniósł Michał Grześkowiak z klasy 3B, który zajął drugie miejsce w kraju.

 

 

 

 

 

 


 

KONKURS WIEDZY O HIV I AIDS

 

Z okazji Światowego Dnia AIDS 01 grudnia 2016 roku odbył się w naszym gimnazjum Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS. Organizatorami konkursu byli uczniowie należący do kółka PCK wraz z opiekunem panem Waldemarem Szybą, którzy dodatkowo przygotowali czerwone wstążeczki dla wielu uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.

W konkursie wzięło udział trzydziestu uczestników z każdego pionu klas, których zadaniem było rozwiązanie testu. Spośród wszystkich uczniów najlepszymi okazali się:
     - 1 miejsce - Zofia Sołtysiak z klasy 1C,
     - 2 miejsce - Sybilla Królak z klasy 3A,
     - 3 miejsce - Klaudia Kordylasińska z klasy 3A.

 

 

 

 

 

 


 

KONKURS FIZYCZNY "POSTAW NA SŁOŃCE"

W okresie od 01 grudnia 2016 roku do 28 lutego 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunem panem Radosławem Rutkowskim brali udział w konkursie badawczym "Postaw Na Słońce" Fundacji Banku Ochrony Środowiska, którego celem jest upowszechnienie wśród młodego pokolenia Polaków wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.

W trakcie pierwszego etapu konkursu dziesięcioosobowa drużyna wykonywała zadania, które polegały na:
     - zdobyciu wiedzy na temat wytwarzania energii elektrycznej,
     - obliczeniu zapotrzebowania energetycznego 6 jednorodzinnych budynków
       mieszkalnych,
     - dobraniu systemu ogniw fotowoltaicznych do wartości zużycia energii
       elektrycznej przez analizowane wcześniej budynki,
     - przedstawieniu kalkulacji środowiskowej i rachunku ekonomicznego
       w odniesieniu do planowanej modernizacji analizowanych budynków.

Pomimo dużego zaangażowania i ogromnego wkładu pracy w wykonywaniu zadań uczniowie naszego gimnazjum nie zakwalifikowali się do kolejnego etapu. W składzie drużyny znaleźli się:
     - Patrycja Jańczak, Julia Liwak,  Eryk Piętka i Kacper Szewczyk z klasy 2C,
     - Roksana Gibka, Joanna Grzegorek, Sandra Mączyńska i Paweł Urbaniak
       z klasy 2E,
     - Marcin Kaczmarek i Jakub Kujawa z klasy 3C.

 


 

KONKURS "ADVENTSKALENDER"

Już po raz trzeci został zorganizowany w naszej szkole konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy, jeden z niemieckich zwyczajów adwentowych. Uczniowie mieli za zadanie własnoręcznie wykonać kalendarz, uwzględniając 24 okienka, woreczki, pudełka itp. , które zawierają niespodzianki i dzięki którym dzieci odliczają dni do świąt Bożego Narodzenia.

Jurorzy, którymi były organizatorki konkursu pani Paulina Rakowska i pani Karolina Szerle, brali pod uwagę przede wszystkim jakość wykonania, pomysłowość oraz zgodność z tradycją niemiecką. Laureatami konkursu zostali:
     - 1 miejsce - Bartosz Siudziak z klasy 1A,
     - 2 miejsce - Zuzanna Matan z klasy 3A,
     - 3 miejsce - Mikołaj Kupś z klasy 2B.

Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla Juli Woźniak i Małgorzaty Grześkowiak oraz nagrodę dla klasy 1A, z której było najwięcej uczestników konkursu.

 

 


 

KONKURS "SZKOŁA MAŁEGO INŻYNIERA"

W celu promocji nauk ścisłych, a zwłaszcza robotyki, automatyki i podstaw programowania nasze gimnazjum przystąpiło do konkursu w ramach projektu „Szkoła Małego Inżyniera", którego organizatorem był Volkswagen Poznań oraz Fundacja Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera.

Koordynatorami konkursu byli nauczyciele informatyki, pan Grzegorz Andraszak, pan Łukasz Jachimczak i pan Radosław Rutkowski.

W ramach konkursu uczniowie, nauczyciele i rodzice głosowali na 202 szkoły z terenu województwa wielkopolskiego na stronie internetowej szkolamalegoinzyniera.pl w okresie od 15 listopada do 20 grudnia 2016 roku. Ostatecznie nasze gimnazjum znalazło się na 15 miejscu z wynikiem 36222 głosów, niestety poza zwycięską trzynastką, która otrzymała  kompletny zestaw narzędzi oraz pomysłów do nauczania robotyki.

 

Wyniki 15 uczestników konkursu "Szkoła Małego Inżyniera"

 


 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

W okresie od 13 października do 10 listopada 2016 roku w naszym gimnazjum odbywały się szkolne etapy konkursów przedmiotowych, których organizatorem było Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Spośród dużej liczby uczestników eliminacji szkolnych do etapów rejonowych zakwalifikowali się:
     - Michał Grześkowiak z klasy 3B, Łukasz Kucharczyk z klasy 3A
       (Wojewódzki Konkurs Chemiczny),
     - Katarzyna Sołtysiak z klasy 3C
       (Wojewódzki Konkurs Historyczny),
     - Paulina Wielińska z klasy 2A
       (Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego),
     - Łukasz Kucharczyk z klasy 3A, Tomasz Wałkiewicz z klasy 3A
       (Wojewódzki Konkurs Matematyczny).

 


 

KONKURS JĘZYKÓW OBCYCH

Z okazji Dnia Języków Obcych przypadającego na 26 września 2016 roku nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego, pani Beata Bałoniak, pani Joanna Marciniak, pani Paulina Rakowska i pani Karolina Szerle, zorganizowały konkurs, który polegał na wykonaniu przez uczniów plakatu zachęcającego do nauki języków obcych.

Laureatami konkursu zostali:
     - 1 miejsce - Małgorzata Mądra z klasy 1A,
     - 2 miejsce - Mateusz Walczak z klasy 3D,
     - 3 miejsce - Jakub Kozłowski z klasy 3D.